В Копривщица отбелязаха Спасовден

 

На Спасовден, по традиция, в Копривщица се приготвят два курбана - на вр. Свети Спас и малкото връхче Спасовец в Ламбовски махала.

Тази година отново бе спазена традицията. Свещеник Богомил Читалов освети курбаните и благослови инициаторите и гражданите. След освещаването обредните гозби бяха раздадени за здраве. Средствата за курбаните са с дарения от гражданите и от община Копривщица.

Според народния календар на Спасовден, който тази година се отбеляза на 25 май, се вика дъждът, като се обикалят нивите и ливадите и се пеят обредни песни. Вярва се, че ако вали на Спасовден, годината ще е богата и реколтата - обилна. Тази година на този ден дъжд валя почти навсякъде и според поверието годината обещава да е плодородна.

 

Публикувана на: 2023-05-26
Добавена от: Иванка Господинова
Източник: Средногорие - Медия

Намери ни в:


Новини по общини


Реклама


sm-banner
sm-banner
sm-banner
sm-banner
sm-banner
sm-banner
sm-banner
sm-banner
sm-banner
sm-banner
sm-banner
sm-banner
sm-banner

Телевизионна програма


  • 17:00 - Начало на програмата
  • 17:01 - Игрален филм
  • 18:40 - Информационна емисия
  • 18:50 - Документален филм
  • 19:40 - Информационна емисия
  • 19:50 - Научно-популярен филм
  • 20:40 - Информационна емисия
  • 20:50 - Документален филм
  • 21:40 - Информационна емисия
  • 21:50 - Музикална тема
  • 22:00 - Край на програма

Всички текстове, снимки и видео на интернет-платформата на медията са нейно авторско право. Източниците или авторите са обозначени от медията във всички случаи, когато са използвани чужди материали или интернет. Използването на текстове, снимки и видео от интернет-платформата на "Средногорие Медия" става със задължително цитиране на медията като източник. Авторските права на всички автори и медията са запазени. Не се разрешава последваща обработка на видеопродукцията на медията. Екип на "НОВ ПОГЛЕД МЕДИЯ ГРУП"