В старото училище „Св.Св. Кирил и Методий“ в Копривщица се проведе среща - разговор по повод две бележити и значими за града събития: 180 години от построяването на църквата „Св. Николай“ и 140 години от рождението на архимандрит Евтимий със светско име Лука Сапунджиев. Архимандритът изследва и събира в двутомен сборник историята на Копривщица.
Събитието бе открито от директора на Дирекция на музеите Рени Пачева, по чиято инициатива се провежда. Присъстващите имаха възможността да чуят исторически факти за събитията по построяването на храма, за живота и делото на Лука Сапунджиев и неговия принос за развитието на музейното дело. Прозвучаха и негови стихове в изпълнението на Пепо Матеев и Петя Стефанова. В литературната композиция бяха включени и творби на архимандрит Серафим, Анна Каменова, проф. Борис Маринов, ген. Димитър Кацаров и Стоян Михайловски, посветени на двете годишнини. Арх. Иван Василев представи своя 3D проект на църквата „Св. Николай“, като сподели, че това е една добра основа за запазване автентичността на постройката при бъдещи реставрационни дейности. Настоятелката на църквата Пенка Цветкова сподели, че въпреки усилията на настоятелството за извършване на неотложните ремонтни дейности, храмът се нуждае от много средства за поддръжка. Тя припомни за щедростта на дарителите и майсторите работили по подмяна на прозорците и обновяване на притвора. Арх. Ивелин Любенов разказа за свои изследвания по родът Каратеодори, чийто корени смята, че произхождат от Копривщица, високообразовани и заемали значими обществени постове. Светлана Мухова, уредник на музея Георги Бенковски, сподели с присъстващите изследвания на османо-турски архиви, които хвърлят нова светлина и се откриват нови факти по историята на Копривщица. Тя сподели, че преводът на документите е изключителено сложен и скъп, но е важен за бъдещата и книга, която смята, че ще надгради двутомния сборник на Лука Сапунджиев. По време на изследването се оказва, че икона от Троянския манастир с автор неизвестен е на копривщенеца Христо Енчев, а в музейните фондове има и други икони рисувани от него. Иконописецът е и един от майсторите участвал в строежа на първото класно училище.
Участниците в срещата имаха възможност да разгледат и изложбата от реплики на ценни икони съхранявани във фондохранилището на Дирекция на музеите. На разговора присъства и свещеник Богомил Читалов, който е второсвещеник в църквата „Св. Николай“ и първосвещеник в църквата „Успение Богородично“.